Nõuded helkuritele

Kuidas eristada sertifitseeritud isikukaitsevahendit nõuetele mitte vastavast helkurile sarnanevast tootest

Täpsustus: sõna "helkur" defineerib helkurtooted ja ei tähenda selle jutu kontekstis ainult helkurit vaid ka teisi helkivaid tooteid.

Tavainimese jaoks tähendab sõna "helkur" asja, mis pimedas helgib ja päästab elu. On loomulik mõelda, et kui ostad poest "helkuri" siis vastab see kõikidele normidele. Siiski, on juhuseid, kui ka poest võid saada "helkuri" mis tegelikult piisavalt ei helgi ja võib otse vastupidi inimese elu hoopis ohtu seada.

Kahjuks tihtipeale levitatakse teadmatusest "helkuri" kohta infot, mis tõele ei vasta.

Järgnev on lühike spikker, mida helkuri ja teiste helkurtoodete juures silmas pidada:

  • Esimene asi, mida kindlasti helkurit ostes või vastu võttes silmas peab pidama, on see, et helkur vms. helkurtoode peab kindlasti olema pakendis, millel on CE märgistus, EN13356:2001 kood, tootja ja edasimüüja (valikuline) andmed.

    Sellegipoolest, isegi kui kõik ülaltoodud markeeringud on pakendi peal olemas, ei pruugi see veel 100% garantiid anda, et tegemist on õige tootega.

  • Kui poes müüdav toode sarnaneb helkurile, kuid omab teistsugust nimetust (helkiv mänguasi, helkiv aksessuaar jne), siis on sellel ka kindel põhjus. Üldiselt tähendavad niisugused nimetused, et see toode ei vasta CE standardile.

  • Kui olete valimas helkurtoodet, kontrollige alati selle toote pealmist materjali, sest sertifitseeritud toode võib olla ainult kas valge, neoonkollane või neoon laimikollane. Toodetel on digitrükk helkiva pealispinna all; nii on värvide võimalused piiramatud ja helkivus ei kannata printimise tõttu).

  • Pealetrükiga helkurtooted peaksid alati valvsaks tegema, kuna selliste toodete puhul on kaheldav, et helkivat pinda on tootele ikka piisavalt jäetud. Tänapäeval kohtab pealetrükiga helkurtooteid üha vähem, kuid aegajalt esineb neid ikka "reklaamnänni" hulgas. Kuigi toode tuleb niimoodi võibolla soodsam, ei vasta toode enamasti enam isikukaitsevahendi nõuetele.

  • Ka pehmetele helkuritele teostatakse aegajalt helkurtoodetele pealetrükki, kuid sellisel juhul on välja mõõdetud logo perimeetrid/areaalid ja helkur on sellevõrra suurem, et toode vastaks ikka CE nõuetele - pealetrükiga helkurid peaksid olema kindlasti suuremad, kui sissetrükiga helkurid. Kõige minimaalseim võimalik helkivusareaal kogu Euroopas on 15cm2 - kõige maksimaalseim mõõt 50cm2, samas paksus ei tohiks olla enam kui 10mm. Kui helkurtoote hekivusareaal on eelnimetatust väiksem või suurem, pole kindlasti enam tegemist EN13356:2001 sertifikaadile vastava tootega.